sosyal seeding ve seo

Sosyal Seeding Nedir? Nasıl Yapılır?

Gelişen teknoloji ve büyüyen sosyal ağlarla birlikte hayatımızda birtakım yeniliklere yer açtık. Daha önce çok alışık olmadığımız kavramları benimseyerek, dijital dünyaya başka pencerelerden bakmaya başladık. Dijital dünyadaki başarı tesadüf değil, olamaz…

 

Sosyal Seeding Nedir?

Sosyal ağların hayatımızda büyük bir yeri var ve iş hayatında bile başarıya ulaşmanın en önemli basamaklarından biri! Mesela dijital dünyada markanızın görünürlüğünü arttırmak prestijinizi yükseltecektir. Seeding çalışmaları da bu noktada öne çıkıyor. Türkçe karşılığı “tohumlama” olan seeding, sosyal medya üzerinden bir haberin veya linkin yayılmasını sağlamaktır. Twitter’da TT listesinde yer almak için başarılı bir seeding örneği olabilir. Öne çıkmasını istediğiniz, markanızın prestijini yükseltecek haberleri veya duyuruları seeding hizmeti ile yüzlerce insana ulaştırabilirsiniz. Bu hizmet sayesinde markanızın bilinirliğini arttırarak, müşteri havuzunuzu da genişletebileceksiniz. Doğru ve planlı bir seeding çalışması ile istediğiniz sonuçları alabilirsiniz.

 

sosyal seeding yöntemleri

 

Doğal Sosyal Seeding Yöntemleri Nelerdir?

Markanızın itibarını korumak ve kullanıcılardan olumlu feedbackler almak için doğal sosyal seeding yöntemine başvurabilirsiniz. Doğal sosyal seeding hizmetinin de bazı kuralları ve yöntemleri vardır. Mesela, blog veya web sitenizde öne çıkan haberi sosyal medya hesaplarında duyurmak, mevcut haberin linkini paylaşmak, duyulmasını istediğiniz haberi sosyal medyada reklam olarak öne çıkarmak, ama hepsinden önemlisi bunları doğru zamanda yapmak, mevcut haberi görsellerle ilgi çekici hale getirdikten sonra düzenli olarak kontrolünü sağlamak şeklinde sıralayabiliriz. Bunları hayata geçirirken çok titiz olunması gerekmektedir. Bundan dolayı da süreci profesyonel bir ekibin yönetmesi, işin başarıyla devam etmesine ve olumlu sonuçlar almanıza neden olacaktır. Sosyal seeding hizmetinin, marka prestijiniz açısından artılarını hemen görmeye başlayacaksınız.

 

Sosyal Seeding Stratejisi Nasıl Olmalıdır?

Sosyal seeding sonucunda başarıya ulaşmak kolay iş değil. Çalışmalara başlamadan önce bir plan ve strateji oluşturulur. Bu stratejide dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Strateji basamakları şu şekildedir; Kullanıcıların organik olması çok önemlidir. İçeriğin kaliteli olmasına özen gösterilmelidir. Çünkü kaliteli bir içerikte paylaşım oranı hep daha yüksek olur. Yani beğeni, retweet gibi etkileşimlerden ziyade direkt olarak paylaşım yapılması haber veya linkin görünürlüğünü arttıracaktır. Bunu inorganik takipçilerle yapmak imkansız olacağı için tamamen organik kullanıcı kitlesiyle bir çalışma yapılması gerekmektedir.

 

Sosyal Seeding ve Virallik İlişkisi

Sosyal medyada paylaşılan bir içerik yüzlerce kişiye ulaşabilir. Hiç beklemediğiniz anlarda dijital dünyada gündem değişebilir. Bunlar aslında dijital dünyanın gerçekleridir. Sosyal seeding ve virallik arasındaki ilişki biraz karmaşık gibi dursa da aslında oldukça açık ve nettir. Viral; Bir içeriğin kontrolsüz bir şekilde yayılması anlamına geliyor. Peki, seeding ile bağlantısı ne? Seeding hizmetini tamamen viral bir şekilde ilerlerse başarılı olacaktır. Yani kontrollü bir şekilde bağlantının veya linki yayıldığı anlaşılmamalıdır. Kendiliğinden gelişen, olağan bir süreç gibi planlama yapılmalıdır. Bu noktada profesyonel bir ekipten destek almalısınız.

 

sosyal seeding yöntemleri

 

Sosyal Seeding ve SEO İlişkisi Nedir?

Sosyal seeding ve SEO arasında önemli bir denge vardır. Sosyal medya platformlarının, arama motorlarıyla etkileşim halinde olmasından dolayı çalışmalar bir uyum içerisinde yürütülmelidir. Seeding’te başarıya ulaştığınız takdirde arama motorlarının sonuçlarında da başarıya ulaşacaksınız. Burada önemli olan paylaşılan içeriğin herkese açık olmasıdır. Mevcut içerik veya haber herkese açık yapıldığı zaman arama motoru da çalışmadan haberdar olur. Bu sayede seeding ve SEO uyum halinde başarıyı getirir.

 

Dijital dünyada başarılı olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey kurallara uymak ve gerçekten istemek!