google alerts nedir

Google Alerts Nedir?

Merak ettiklerimizin cevabı, araştırmalarımızın sonucu, iletişim yolu ve çok daha fazlası! Günün belli bir süresini arama motorlarında geçiriyoruz. Haberler, gelişmeler derken birçok kez araştırma yapıyoruz. Dünya üzerinde en çok kullanılan arama motorunun Google olduğunu hepimiz biliyoruz. Peki, Google Alerts’in tam olarak ne olduğunu biliyor musunuz?

Google Alerts Nedir?

Google, kullanıcılarına birçok ücretsiz araç ve hizmet sunuyor. İşte bu ücretsiz araçlarından biri de Google Alerts! En özet haliyle, düzenli bir şekilde haberdar olmak istediğiniz konuları sizin yerinize araştırır ve sonuçları e-mail aracılığıyla tarafınıza ulaştırır. Saatlerinizi, günlerinizi hatta haftalarınızı alacak araştırmaları da sizin yerinize yapar. Yani siz kahvenizi yudumlarken araştırmalarınız yapılmış, tarafınıza iletilmiş olur. Üstelik bu araştırmalar rastgele yapmaz. Size, kriterlerinizi belirleme imkanı sunar. Burada size düşen görev sadece ne istediğinizi bilmek! Google’ın ücretsiz bir hizmeti olan bu araç, sizin yerinize araştırmaları yapacak, sonuçları raporlayacak ve son adım olarak tarafınıza iletecektir. Bu konforlu hizmetten mutlaka yararlanmalısınız!

Google Alerts Kullanmanın Avantajları

Google Alerts kullanarak hem zamandan tasarruf yapabilir hem de tüm detaylara hakim olabilirsiniz. Mesela kendi anahtar kelimelerinizi belirleyebilir ve takip edebilirsiniz. Bu sayede forumlar, bloglar, haber siteleri gibi dijital mecralarda konuşulan her şeyi öğrenebilirsiniz. Araştırma sıklığını ve mail düzenini kendiniz belirleyebilirsiniz. Yani günlük veya haftalık olarak bir düzen oluşturmanıza imkan tanır. Her şey sizin kontrolünüz altında! Tüm bunların yanı sıra sektöre dair gelişmeleri takip, rakiplerinizi kontrol edebilirsiniz. Biliyorsunuz, dijital dünyada güncel olmak çok önemlidir. Alacağınız destek sayesinde tarafınıza yapılan yorumlara hızlı dönüş yapabilir, her şeye anlık müdahale edebilirsiniz. Bu avantajlardan sonra ortaya çıkan bir gerçek var… Google Alerts, sizin dijital dünyadaki yardımcınız!

Google Alerts Nasıl Kullanılır?

Google Alerts hizmetinden yararlanmak, birçok avantajı da beraberinde getiriyor. Üstelik kullanım açısından da oldukça pratik! Sadece sistemi iyice kavramak ve en uygun şekilde kullanmak gerekiyor. Bunun için bazı detaylara hakim olmak yeterli. İlk adım olarak g-mail hesabı oluşturmalısınız. G-mail hesabını oluşturduktan sonra Alerts web sitesine geçiş yapabilirsiniz. Anahtar kelimelerinizi belirleyip, kişisel ayarları düzenleyebilirsiniz. Günlük ya da haftalık olarak bildirim alabilirsiniz. Bildirim sıklığını kendiniz belirledikten sonra bildirim almak istediğiniz mail hesabını yazarak devam edebilirsiniz. Haberler, bloglar veya forumlar gibi hangi kaynaklardan araştırma yapılmasını istiyorsanız onları sıralayabilirsiniz. Ve son olarak ise arama hacmi seçimi yapmanız gerekiyor. Araştırma yapılmasını istediğiniz konu ile ilgili dil, bölge ve kaynak belirliyorsunuz.

Tüm bu adımları tamamladıktan sonra geriye sadece kaydet butonuna basmak kalıyor. Ardından sistem, sizin belirlediğiniz kriterlere uygun olarak çalışmaya başlayacaktır.

Google Alerts Nerede Kullanılır?

Google Alerts, benim işime yaramaz diye düşünüyor olabilirsiniz. Düşünmeyin! Çünkü oldukça geniş bir alana sahip olan Google Alerts, şirket veya bireysel işleriniz için kullanılabilir. Öyle ki ülke gündeminden kişisel ilgi alanlarınıza, sektör gelişmelerinden online eğitimlere kadar birçok konuda size yardımcı olur. Tarafınıza anlık ve güncel bilgilendirmeler yapar. Bu durumda hem iş hayatınızda hem özel hayatınızda size büyük kolaylıklar sağlar. Bahsettiğimiz geniş alanlardan yararlanmak için ise sadece ayarları doğru bir şekilde düzenlemeniz gerekiyor. Güncel ve nitelikli bilgilere sahip olmak istiyorsanız Google’ın sunduğu bu hizmetten mutlaka yararlanmalısınız. Unutmayın, bu hizmet sayesinde kendinizi geliştirmenin yanı sıra rakiplerinizin de bir adım önüne geçmiş olacaksınız!

Başarıya giden yolda hayat kolaylaştıran hizmetlere açık olmalısınız! Google Alerts, size birçok noktada kolaylık sağlayacaktır.