pagespeed insights

Google Pagespeed Insights Nedir?

Dijital dünyadaki yerinizi yeniden gözden geçirmeye ne dersiniz? Teknoloji geliştikçe bazı ihtiyaçlarımızda değişti. Düşünün ki artık başarıya giden yol, dijital dünyanın merkezinden geçiyor. Bu noktada da markanıza ait sayfaların güçlü olması çok önemli!

 

Google Pagespeed Insights Nedir?

 

Dijital dünyada site sahibi olmak artık çok kolay! Gerek markalar, gerek kişiler kendi web sitelerini oluşturarak çevrim içi ortamdaki yerini alıyor. Ama bu alanda başarılı olmak ise çok kolay değil. Site tasarımından hızına, kullanımından ziyaretçi trafiğine kadar her konuda dikkatli olmak gerekiyor. Google PageSpeed, bir web sitesinin performans optimizasyonlarına yardımcı olmak için tasarlanmış, Google tarafından geliştirilen bir araçtır. Ve size sitenizle ilgili birçok konuda destek olur.

 

 

 

Google PageSpeed Insights Nasıl Kullanılır?

 

Markanıza ait siteler, hedef kitleniz açısından oldukça kritiktir. Site düzeni, hızı, kolay kullanımı gibi detaylar sizi bir adım daha öne çıkarır. Ancak yenilikleri de düzenli olarak takip etmelisiniz. Merak etmeyin, size bu konuda yardımcı olacak bir araç var. Google PageSpeed Insights tanıtımı 2010 yılında yapılmıştır ve birçok noktada hayat kurtarıcı olmuştur. Bu araç sayesinde sitenize olan trafiği ölçebilir, verilerinize kolaylıkla ulaşabilir, geliştirebilir, sitenizin eksiklerini görebilir ve daha iyi bir kullanıcı deneyimine sahip olabilirsiniz. Google PageSpeed Insights için markanızın site konusundaki yol göstericisi desek yanlış olmaz. Güncellemeleri yakından takip eden ve her geçen gün daha da etkili olan araç, kolay kullanımı ile de size destek oluyor. Ücretsiz olması ise talepleri yoğunlaştırıyor.

 

google pagespeed insights nedir

 

 

Google PageSpeed Insights Aracı Verileri Nasıl Yorumlanır?

 

Teknoloji geliştikçe mobile verilen önem arttı. Artık her şey küçük ekranlar sayesine yapılıyor. Alışveriş, araştırma gibi eylemlerin hepsini mobil üzerinden halledebiliyoruz.

  • Google PageSpeed Insights raporu sonucunda karşınıza çıkan ilk ekran, sitenizin mobil performansı hakkında size bilgi sunar.
  • İhtiyaç dahilinde masaüstü bölümünden de istediğiniz raporlara ulaşabilirsiniz.
  • Bir renk şeması hakim olacaktır. Bu sayede de siteniz ile alakalı problemleri kolaylıkla analiz edebilirsiniz.
  • Hız, lab verisi, alan verisi, fırsatlar, denetim gibi konularda gerçek bilgilere ulaşabilirsiniz.
  • Hız: Google PageSpeed Insights, sitenizin hızını ölçer ve bu doğrultuda 0-100 arasında değişen puanlama sistemi ile çalışır. Bu çalışma sonucunda sitenizin hızı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.
  • Lab Verisi: Site performansınız ile alakalı sorunların belirlenmesinde etkili bir veridir.
  • Alan Verisi: Gerçek kullanıcı ve RUM olarak da adlandırılır. Sayfanızın yüklenme işlemine ait verileri sunar.
  • Fırsat ve Teşhiş: Sayfanızın yüklenme süresini artırmaya yönelik bilgileri fırsatlar aracılığı ile öğrenirken, site hızınıza etki etmeyen sorunlar teşhiş bölümünde yer alır.

Tüm bunların yanı sıra Google PageSpeed Insights sayesinde sitenize ait çeşitli optimizasyon önerileri de bulabilirsiniz. Dijital dünyanın avantajlarından yararlanmalısınız çünkü başarıya ulaşmak kolay değildir. Google PageSpeed Insights aracı ile sitenizi yakından tanıyabilirsiniz.

 

Siteniz, markanızın imajına doğrudan etki eder. Kullanışlı ve etkili bir site sahibi olmak için ise gerekli adımları atmalısınız!