ux ve seo

UX ve SEO İlişkisi Nedir?

İş hayatının dinamikleri tamamen değişti. Gelişen teknoloji ile birlikte başarıya ulaşmanın yeni yollarını keşfettik. Teknolojinin avantajlarından faydalanarak ilerlemek mümkün ancak unutmayın, attığımız her adım birbiri ile bağlantılı olmak zorunda!

 

UX ve SEO İlişkisi

 

Dijitalleşen dünyada hayatımıza bazı yenilikleri kabul ettik. Bununla birlikte rekabet gücü de arttı. Bir marka başarılı olmak istiyorsa yenilikleri takip edip, stratejisini buna göre oluşturmaktan başka seçeneği yok. Artık günümüzde her şey birbiri ile bağlantılı ve uyumlu olmalı! Mesela UX ve SEO hiçbir zaman ayrı düşünülmez! Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelen SEO; Mevcut web sitesi hakkında arama motorları için yapılan tüm iyileştirme çalışmalarıdır. UX ise kullanıcının kullandığı ürün veya sistemde elde ettiği deneyiminin niteliği olarak tanımlanabilir. Türkçe karşılığı kullanıcı deneyimi olan UX ve SEO’yu birlikte kullanarak iş geliştirme konusunda birçok ipucuna sahip olunabilir. Kullanıcı deneyimleri her zaman çok önemlidir. Çünkü markanın bugünü hakkında bilgi verirken aslında yarınların planını oluşturmayı da sağlar. Markanızın stratejisini belirlerken daha doğru adımlar atmanıza yardımcı olur. Bir web sitesi, markanın kimliği niteliğindedir. Web sitesi için de kullanıcı deneyimi oldukça önemlidir. Mesela sitenize gelen bir ziyaretçi aradığını buluyor mu, istediği bilgilere erişebiliyor mu, site içinde rahatlıkla gezebiliyor mu gibi sorular değerlendirmenin bir parçasıdır. Bunun için ise web sitesinin kaliteli içeriğe, başarılı tasarımlara, geliştirilmiş ara yüzlere ve kullanıcı deneyimini artıran tüm özelliklere sahip olması gerekir. Yani UX ve SEO baştan sona birbiriyle uyum halinde ilerler. Bu doğrultuda da markanın geleceğine etki eden UX ve SEO’yu ayrı ayrı değerlendirmek doğru olmaz. Yaptığınız çalışmalar karşısında aldığınız geri dönüşler sizi birkaç adım ileriye götürebilir. Bunun için gerekli stratejiyi oluşturmalı ve doğru hamleleri yapmalısınız.

 

UX’in SEO İçin Önemi Nedir?

 

Dijital dünyada başarılı olmak çok kolay değildir çünkü izlemeniz gereken birden fazla yol vardır. Ancak yeniliklerden faydalanarak büyük ölçüde ilerleme şansınız var. Burada önemli olan yapmanız gerekenleri iyi kavramak ve ardından avantajlardan yararlanmak! Başarılı olmak için UX ve SEO’yu birbiri ile uyumlu bir şekilde kullanmanız gerekiyor. Çünkü kullanıcı deneyimleri ve sinyalleri, arama motoru sıralamasına doğrudan etki ediyor. Web sitenizi ziyaret eden bir kullanıcı siteden hızlı bir şekilde ayrılırsa, beklentisini karşılayamazsa ve sitenizi sık sık terk ederse eğer arama motoru sıralamanıza zarar verir. Sitenizden yüksek ölçüde hızlı çıkışlar olmuş olacak ve bu durum ilerleyen günlerde sizin görünürlüğünüzü azaltacak. Yani başarılı bir SEO çalışması UX’dan geçiyor! Kullanıcı deneyimi aracılığı ile başarıya ulaşabilirsiniz. Sitenizi ziyaret eden kullanıcılar kaliteli zaman geçirir, uzun süre sitenizde kalır ve etkileşim oranı artar. Bu da yine direkt olarak SEO çalışmalarınıza etki eder. UX’dan alacağınız destek sayesinde arama motorundaki sıralamanızı güçlendirmiş olursunuz. Tüm bunlara sahip olmak için uyumlu bir şekilde ilerlemeniz gerekiyor.

 

 

 

Dikkat Edilmesi Gereken Detaylar

 

SEO ve UX’u uyumlu bir şekilde kullanarak en yüksek verimi alabilirsiniz. Ancak bu noktada göz ardı etmemeniz gereken bazı hususlar var. Öncelikle site hızınız oldukça önemli! Yapılan araştırmalar sonucunda bir sitenin yüklenmesi 1 veya 2 saniye sürüyor. Ancak bu yüklenme işlemi 3 saniye civarında sürdüğü takdirde kullanıcılar siteden ayrılıyor. Mesela bu bir kullanıcı deneyimidir. Site hızınız ne kadar iyi olursa o kadar avantajlı olursunuz. Ayrıca hayatımızın diğer bir gerçeği ise mobil! Bu noktada başarılı olmak için sitenizin mobile uyumlu olması gerekiyor. Site mobil uyumlu olmazsa kullanıcılar tarafından terk edilecek ve bir daha ziyaret edilmeyecektir. Bu da başarısız bir kullanıcı deneyimi olacaktır. SEO çalışmalarında iç bağlantı yapmak oldukça yaygındır. Ancak doğru yerde, doğru bağlantıyı sağlamalısınız. Bunun içinde dikkatli ve özenli ilerlemelisiniz. Sitenizin içeriklerini önemsizleştirmeyin! Oluşturacağınız her içerikte kullanıcıları da düşünerek hareket etmelisiniz. Her şey basit, sade ve net okunabilir olmalıdır. Kullanıcılar istedikleri bilgiye rahatça erişebilmeli ve kolaylıkla gezebilmeli! Tüm bunlar size, kullanıcı deneyiminin sonuçlarını verecektir. Olumlu geri dönüş veya olumsuz geri dönüş almak tamamen sizin elinizde!

 

SEO ve UX’un uyumundan yararlanmayı ihmal etmeyin. Bu destek sayesinde uzun vadede önünüzü görebilir, atacağınız adımlara karar verebilirsiniz!